Szukaj

Uwaga

Witamy na nowej stronie!


BIPDebata do Sejmu Dzieci i Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata   
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 16:48

 

„Ania i Ola chcą zostawić swój ślad w Europie”

 

 

Absolwentka naszej szkoły – Ola Swoboda, razem ze swoja koleżanką Anią Wycik kandydują do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Pod opieką pani Joanny Kulesza – Kubiciel, naszej nauczycielki historii, dziewczyny zorganizowały 2 kwietnia br. debatę:

„Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji”.

Z głosem młodych jest tak: jednego nikt nie usłyszy, tysiące na pewno!

1 głos+1 głos+1 głos…to już właściwie krzyk, co zgromadzeni mogli wręcz zobaczyć naklejając „swoje ślady” na mapę Polski.

Debata oksfordzka „Młodzi chcą uczestniczyć w demokracji” pomiędzy uczniami gimnazjum wywołała liczne komentarze publiczności.

Hitem debaty stała się zabawna scenka z morałem, że brak głosu to danie szansy kandydatom dalekim od naszych przekonań. A na dylemat „Nie mam na kogo głosować!” dziewczyny dały radę - oddaj „głos nic nie ważący, pokaż że nie ma dla ciebie odpowiedniej propozycji politycznej, ale nie bądź obojętny”.

Zaproszeni goście oraz publiczność głowiła się także nad dylematem „Czy dorośli są głusi na głos młodych?” Dyskusja swą intensywnością zaskoczyła nawet samych organizatorów. Goście debaty podzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu działań politycznych, społecznych czy biznesu prowadzonego przez młodą osobę. Przedsięwzięcie zakończył „Banku Pomysłów” - czyli zgromadzenie propozycji działań młodych oraz ich oczekiwań wobec władz.

Młodzież debatująca doszła do przekonania, że ma wiele pomysłów, ale dorośli mają wiedzę jak wdrożyć ją w życie i to musi współgrać. Jedna z debatujących podkreślała, że trzeba czerpać z dobrych wzorców - 83% młodych Francuzów nie chce być „mięsem wyborczym”  i orientuje się w polityce.

Podczas przedsięwzięcia zrodziło się kilka ciekawych pomysłów na zmianę rzeczywistości:

wprowadzenie przedstawiciela młodych z głosem doradczym do władzach RP;

zaproponowano kampanię nt. kompetencji samorządu szkolnego oraz zaktywizowanie działań stowarzyszenia „Młodzi dla Młodych” w Chełmie Śląskim, czym zainteresowani są jego założyciel oraz młodzież z naszego gimnazjum;

postulowano również powstanie Młodzieżowej Rady Gminy czy przeznaczenie strony w „Naszych Sprawach” pod redakcję młodych.

Wśród pomysłów znalazły się i pomysły na czas wolny młodych, np.: plaża nad zalewem, skatepark, siłownia na świeżym powietrzu, Orlik, plac zabaw … czy stworzenia areny do walk Pokemonów.

Ambitne dziewczyny mają zamysł zaktywizować wyborczo jak największą ilość mieszkańców naszej gminy. Twierdzą, że nic nie działa lepiej jak metoda małych kroczków. Zaczęły od siebie i swoich najbliższych (już chodzą słuchy, że dziewczyny jeszcze przed debatą przekonały do głosowania kilka osób), teraz chcą przekonywać dalej!

W debacie udział wzięli: pani Gabriela Penczek, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty oraz pani Gabriela Żórawik, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury, dyrekcja Zespołu Szkół i przedstawiciele jej Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców, pani Danuta Sowa – przedstawiciel lokalnej prasy, chełmski przedsiębiorca i założyciel Stowarzyszenia „Młodzi dla Młodych” pan Marcin Socha, przedstawiciel ZZPD KWK Piast, przedstawiciele Koła Emerytów z Kopciowic oraz nasi absolwenci: Paulina Hetmańska, Justyna Kozdęba, Agata Theda i Paweł Pyrczek.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Poprawiony: wtorek, 15 kwietnia 2014 14:15
 

W dniu 22.03.2013 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące polityki plików cookies.
By Chaqierek
Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że strona www.sp1.chelmsl.pl w celu realizacji usług korzysta z plików cookie. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na instalację jednego lub kilku plików cookie na urządzeniu końcowym.
By Chaqierek.
E-PCSERVICE